W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła w ramach programu „Ogarnij inżynierię” fundacji Katalyst Engineering realizowała w klasach piątych moduł MOST WANTED – Zbuduj z nami most! Ten interdyscyplinarny projekt realizowany był na lekcjach: techniki, informatyki, matematyki, biologii, plastyki, języka angielskiego i historii.
Uczniowie poznali: zawody związane z budową mostów, profesję inżyniera i metodę inżynieryjną, znaczenie rzek i mostów dla człowieka, przykłady różnych mostów z całego świata, jak mosty zmieniały się na przestrzeni wieków. Badali: naprężenia, jakie działają na mosty i sposoby ich redukowania, jak kształt danego przedmiotu wpływa na jego wytrzymałość. Uczyli się budować solidne mosty grając w grę online Cargo Bridge - Zbuduj most (https://www.memory-improvement-tips.com/cargo-bridge-game.html).
Projektowali mosty z makaronu, wykonywali prototypy mostów oraz testowali ich wytrzymałość. Poznali także ekonomiczne aspekty budowy mostów (strategiczna gra planszowa MOSTY). Projektowali grafikę 3D w programie Tinkercad, drukowali modele w drukarce 3D. Uczniowie zapoznali się także z różnymi zawodami oraz ścieżkami edukacyjnymi w interaktywnej mapie zawodów - https://mapakarier.org/miasto-zawodow.
                                                                                                                                                                                        Koordynator projektu: Beata Kapoła