20180608 225415 wwwW piątek 08 czerwca odbyła się w Bibliotece im. Stefana Rowińskiego – Filii nr 7 Afrykańska Noc w Bibliotece, zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Uczestniczyło w niej sześcioro uczniów naszej szkoły oraz ponad dwadzieścia dzieci z innych ostrowskich szkół podstawowych. Afrykańską przygodę rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z Łukaszem Wierzbickim, pisarzem, autorem książek dla dzieci opartych na prawdziwych historiach, m. in. „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Ocean to pikuś”.

Podróżnik zachwycił uczestników barwnymi opowieściami i sposobem narracji, gdy opowiadał o opisywanych przez siebie historiach opartych min. na przygodach Kazimierza Nowaka, opublikowanych w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Spotkanie było bardzo radosne, pełne śmiechu i zaangażowania w aranżowane przez pisarza scenki. Spotkanie autorskie pokazało młodym czytelnikom, że warto szukać przygód i realizować swoje najskrytsze marzenia, a świat stoi przed nimi otworem.

Po wspaniałym spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim przyszedł czas na afrykańskie rytmy. Układy choreograficzne do muzyki z Czarnego Lądu zaprezentowała grupa baletowa „Gwiazda”. Gorące klimaty poderwały wszystkich do tańca. Kolejnym punktem nocy była wyczekiwana pizza. A o północy w dwóch grupach czytelnicy rywalizowali między sobą w podchodach, które odbyły się na boisku szkoły. Zadania były bardzo zróżnicowane i dotyczyły w dużej mierze zagadnień związanych z omawianym kontynentem, między innymi jego uwarunkowań geograficznych, czy bogactw naturalnych.

W afrykańską noc czytane były również wybrane fragmenty książki wcześniej wspominanego gościa „Afryka Kazika” oraz baśnie afrykańskie. Odbyły się warsztaty plastyczne w czasie których uczestnicy mieli okazję puścić wodze fantazji i wykonywali naszyjniki bądź maski afrykańskie według własnych projektów. Noc zakończyła projekcja filmu rodzinnego pt. „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Po zasłużonym odpoczynku i wspólnym śniadaniu ufundowanym przez piekarnię MIMA bibliotekarka i kierownik Filii dla dzieci i młodzieży Renata Szymańska rozdała wszystkim uczniom pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek.

Serdecznie dziękujemy Filii nr 7 dla dzieci w Ostrowie Wielkopolskim za niezwykle interesującą i pełną wrażeń noc. Bardzo podobały nam się wszystkie atrakcje i mamy nadzieję na następne takie spotkanie.