Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 67_100lat_ambasador oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

20180605 114530 wwwSzkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim była organizatorem spotkania z p. Davidem Ortonem, dyplomatą oraz szefem wydziału finansowego Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, w którym uczestniczyli uczniowie ostrowskich szkół podstawowych i liceów. Prelekcja zainaugurowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a naszym krajem.

 

Te dwie rocznice to doskonała okazja do wspólnego świętowania  doniosłych wydarzeń oraz umocnienia więzi łączących nasze narody poprzez wspólną historię stosunków dyplomatycznych, która nie ograniczała się wyłącznie do realizacji postulatów sformułowanych w programie prezydenta W. Wilsona   ale także stała się okazją do zademonstrowania wdzięczności za pomoc udzieloną przez rząd Stanów Zjednoczonych i amerykańskie organizacje charytatywne po 1917r. W 150 rocznicę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone 5, 5 mln. Polaków podpisało pięknie oprawioną w stu tomach wraz ze złotym medalem – prezentem od narodu polskiego deklarację „ Podziwu i Przyjaźni” wręczoną w Białym Domu przez Leopolda Kotnowskiego ówczesnemu prezydentowi USA. Deklaracja była dokumentem wyjątkowym, bowiem zawierała losy Polaków, którzy szczególnie w okresie zaborów emigrowali do USA i tam wspólnie tworzyli historię walcząc o wolność Naszą i Waszą, tak jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, a w trudnych czasach byli orędownikami i ambasadorami polskości tak jak: Jan Nowak Jeziorański, czy Zbigniew Brzeziński.

Pan David Orton związany przed przyjazdem do Polski z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych  w Tajlandii, Francji, Nigerii , Macedonii i Iraku , przedstawił na spotkaniu różne aspekty stosunków polsko-amerykańskich , ich historię, która wpływa na teraźniejszość i kreuje przyszłość obu narodów.

{gallery}67_100lat_ambasador{/gallery}